Three varieties A, B and C of rice are mixed together in the ratio 4: 1: 1 respectively. The cost...

Channel:
Subscribers:
453,000
Published on ● Video Link: https://www.youtube.com/watch?v=q2hG4QeYUsw



Duration: 3:24
0 views
0


Three varieties A, B and C of rice are mixed together in the ratio 4: 1: 1 respectively. The cost...
📲PW App Link - https://bit.ly/YTAI_PWAP
🌐PW Website - https://www.pw.live




Other Videos By PW Solutions


2024-05-22A runs \(3\) times as fast as B. If A gives B a start of \(50\ m\). Find how far must be the fin...
2024-05-22In a game of \(100\) points, A can give \(20\) points to B and \(28\) points to C. Find how many...
2024-05-22In a \(100\ m\) race, A can give B \(10\ m\) and C \(28\ m\). In the same race B can give C :...
2024-05-22In a \(100\ m\) race, A beats B by \(10\ m\) and C by \(13\ m\). In a race of \(180\ m\), B will...
2024-05-22At a game of billiards, A can given B \(15\) points in \(60\) and A can give C to \(20\) points i...
2024-05-22In a \(500\ m\) race, the ratio of the speeds of two contestants A and B is \(3:4\). A has a star...
2024-05-22A and B take part in \(100\ m\) race. A runs at \(5\ kmph\). A gives B a start of \(8\ m\) and st...
2024-05-22A vessel contains a mixture of two liquids X and Y in the ratio 3: 5. 8 litres of mixture are dra...
2024-05-22Two vessels P and Q contain milk and water in the ratio 5: 3 and 13: 3 respectively. In what rati...
2024-05-22Two vessels A and B contain milk and water in the ratio 3: 2 and 7: 13 respectively. They are mix...
2024-05-22Three varieties A, B and C of rice are mixed together in the ratio 4: 1: 1 respectively. The cost...
2024-05-22A shopkeeper mixes two varieties of rice one costs ₹ 161 per kg and other costs ₹ 179 per kg in t...
2024-05-22How many kg of sugar costing ₹ 45 per kg must be mixed with 30 kg sugar costing ₹ 35 per kg so th...
2024-05-22In what ratio must a grocer mix two varieties of tea worth ₹ 180 per kg and ₹ 200 per kg respecti...
2024-05-22The cost price of type A apples is ₹ 120 per kg and that of type B apples is ₹ 180 per kg. If bot...
2024-05-22In what ratio must rice at ₹ 45 per kg is mixed with rice at ₹ 60 per kg so that the mixture be w...
2024-05-22In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses worth ₹ 85 per kg and ₹ 100 per kg respec...
2024-05-22If \(48\  \equiv 12(mod\ n)\), find the values of \(\text{n.}\)...
2024-05-22Find the congruence class of \(4\ mod\ 7\)....
2024-05-22If \(57\  \equiv x(mod\ 4)\), find the least positive value of \(x\)....
2024-05-22It is \(7:00\ \)PM currently. what time(in A.M. or P.M.) will be in next \(15:00\ \)hours?...